Aktulaności

Czym jest Akademia Lidera?

2015/09/07

Wyróżnieni w przeszłości animatorzy zgodnie twierdzą, że to właśnie pozostali uczestnicy programu oraz doświadczenie, jakie zdobywa się dzięki tej inicjatywie, to najważniejsze benefity. Nie byłoby jednak o nich mowy, gdyby nie Akademia Lidera, do której trafiają autorzy wybranych projektów.

Akademia Lidera, czyli co?

Ludzie, klimat, wiedza, niezapomniana przygoda – tak w skrócie opisuje Akademię Lidera Kamil Zbietka, integrujący społeczność województwa lubelskiego poprzez siatkówkę i jazdę na rowerze. Każdy, kto choć raz się na niej pojawił, jest w stanie potwierdzić tę opinię. I nie liczy się tutaj wyłącznie grant finansowy, choć podczas Akademii wyłonieni wcześniej animatorzy walczą o jego konkretną wysokość. Autorzy najciekawszych projektów prezentują wówczas swoje pomysły przed komisją i na tej podstawie otrzymują wsparcie finansowe o wartości od 5 000 do 15 000 zł. Akademia to nieodłączny element programu Lider Animator-Obudź Swoje Ciało, realizowanego przez Fundację Sport Support, wspieraną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz firmę Coca-Cola, najstarszego korporacyjnego sponsora sportu. Jak podkreśla Tomasz Makowski, organizator wydarzeń z cyklu „Night Runners”: Te kilka dni pozwalają przenieść projekty na zupełnie inny poziom.

 

Wiedza, której nie zdobywa się w szkole

Podczas tych kilku dni uczestnicy Akademii mogą posiąść wiedzę, której nie sposób zdobyć w innych okolicznościach, co potwierdzają słowa Kamila Zbietki: Jestem absolwentem AWF, ale wiele informacji było dla mnie zupełnie nowych, mimo że przez kilka lat studiowałem na kierunku ściśle traktującym o sporcie. To przede wszystkim bardzo profesjonalna wiedza, wyłożona w rzetelny i zrozumiały sposób. Akademia Lidera to warsztaty i treningi, dostępne wyłącznie dla wyróżnionych animatorów. Jak mówi Marika Wójtowicz, odpowiedzialna za organizację imprez zumba fitness w Ostrowie Wielkopolskim: To trzy dni, podczas których zdobyłam ogromną wiedzę. Wszystko to wykorzystuję w pracy w szkole oraz przy prowadzeniu zajęć fitness. Z kolei Kacper Lachowicz, który prowadzi profesjonalne treningi koszykówki, dodaje: Szkolenia były bardzo ciekawym przeżyciem. Rzuciły nowe spojrzenie na organizację imprez. Dla mnie szczególnie przydatne były warsztaty występowania przed kamerą.

 

Wymiana doświadczeń

Animatorzy, którzy poznają się podczas Akademii Lidera niezwykle szybko nawiązują bliskie relacje, dzięki czemu wzajemnie czerpią garściami ze swoich pomysłów, tworząc tym samym jeszcze lepsze projekty. Wymieniają cenne doświadczenia z innymi osobami, które realizują projekty oparte o sport i aktywność fizyczną w innych regionach Polski zarówno w trakcie samej Akademii, jak i poza nią – często spotykają się na organizowanych wydarzeniach, wyciągając z nich kolejne lekcje. Jak twierdzi Kacper Lachowicz, czasami inspirujący jest sam uśmiech: Wszyscy ludzie, których jednoczy program Lider Animator są mocno nastawieni na skuteczne działanie z uśmiechem na twarzy, a to jest samo w sobie imponujące i motywujące.

 

Motywujące persony

Wzięłam udział w fantastycznej Akademii, podczas której mieliśmy zajęcia z olimpijczykami, fizjoterapeutami czy psychologami sportu – wspomina Marika Wójtowicz. Szczególną motywacją do działania w trakcie Akademii Lidera, poza innymi animatorami, są właśnie osoby prowadzące szkolenia. Jedną z takich postaci jest Kajetan Broniewski, trzykrotny olimpijczyk i brązowy medalista Igrzysk w Barcelonie z 1992 roku. Jego podejście godne mistrza idealnie opisuje Kamil Zbietka: Pan Broniewski opowiada historie, dzięki którym człowiek jest natchniony, by dążyć do celu mimo porażek, jakie ponosi na swojej drodze. Dzięki temu wiem, że różne niepowodzenia muszą kiedyś obrócić się w upragniony sukces. Animatorzy równie ciepło wspominają chociażby Rafała Hejnę, znanego m.in. z wdrażania nowoczesnych metod treningu motorycznego zawodników. Nowatorskie podejście, wysoki poziom profesjonalizmu i motywacja to właśnie wizytówki Akademii Lidera.

 

Niezapomniane wrażenia

Chciało się zostać z tymi ludźmi, ale obowiązki wzywały… – mówi z utęsknieniem, a jednocześnie wielką sympatią do wszystkich uczestników Akademii Kamil Zbietka. Animatorzy, którzy spotykają się w trakcie tych trzech dni przeżywają wyjątkowe chwile, choć dla wielu niektóre momenty są z pewnością nieco stresujące, jak chociażby zaprezentowanie swojego projektu przed komisją i innymi uczestnikami. Każdy wynosi z Akademii własny bagaż doświadczeń i wspomnienia, które zostają na długo w pamięci. Dla jednych jest to wspólne ognisko czy oglądanie wspomnień przed kamerą, dla innych urodzinowe „sto lat”, a dla jeszcze innych samo przyznanie grantu, którego się nie spodziewali.

 

Akademia to dopiero początek

Co bardzo ważne, Lider Animator-Obudź Swoje Ciało nie pomaga wybranym animatorom jedynie szkoląc ich i motywując do działania w trakcie Akademii. Jak podkreśla Marika Wójtowicz: Program wspiera liderów nie tylko podczas imprez, ale przez cały rok. Dlatego właśnie, gdy kończy się Akademia, program tak naprawdę dopiero się zaczyna. Zapewnia uczestnikom wsparcie i realizuje z nimi wspólne marzenia i plany związane z propagowaniem aktywności fizycznej. Przede wszystkim ukierunkowuje i zapewnia lepszy start, co potwierdzają słowa Kacpra Lachowicza: Akademia Lidera daje konkretne narzędzia i wskazówki, jak można wznieść swoje wydarzenie na wyższy poziom, a to wszystko w bardzo przyjaznej i kreatywnej otoczce.

 

Co zrobić, by wziąć udział w Akademii Lidera?

Najbliższa Akademia Lidera odbędzie się w dniach 10-12.11.2015. Żeby do niej trafić, trzeba mieć pomysł na to, jak zachęcić swoją lokalną społeczność do zdrowej aktywności fizycznej. Liczy się projekt, który – jak podpowiada Ludwik Sikorski, wielki miłośnik biegania i kolarstwa oraz organizator cyklu wyścigów duathlonowych: Musi odpowiadać dwóm rzeczom: pasji i kwalifikacji. Marika Wójtowicz dodaje, że: Trzeba być przede wszystkim sobą i nie przestawać marzyć. Program wspiera ciekawe pomysły i jeżeli mamy szczęście tworzyć takie wydarzenie, to z pewnością otrzymamy duże wsparcie. Jeśli wierzymy w to, że nasz pomysł ma sens, warto zgłosić go do programu.

 

A jak zgłosić projekt? Wystarczy zarejestrować swój pomysł pod adresem: http://lideranimator.pl/program. Czas na zgłoszenia upływa już 20 września, więc nie warto czekać ani chwili dłużej!

Zapraszamy na nasz kanał Youtube.

Ta strona używa cookies