Aktulaności

Jak opanować podstawy jazdy na rolkach?

2015/07/17

Niezbędne wyposażenie

Na początku powinniśmy uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale przede wszystkim w odpowiedni sprzęt. Będąc nowicjuszem, należy sobie odpowiedzieć głównie na pytanie „jakie rolki wybrać”? Pamiętajmy o tym, że mamy do czynienia z różnymi rodzajami rolek, które są dostępne na rynku, a wśród nich znajdziemy modele rekreacyjne, regulowane, szybkościowe, agresywne i hokejowe. Początkujący rolkarze, mimo jeszcze niewielkich umiejętności, muszą omijać szerokim łukiem trzy ostatnie rodzaje i wyboru dokonywać pomiędzy rekreacyjnymi i regulowanymi (dedykowanymi głównie dla dzieci ze względu na możliwość regulacji rozmiaru buta). Jeśli rolki nie uciskają naszej stopy i jednocześnie nie są zbyt luźne, to możemy być pewni słusznego wyboru. Podczas jazdy na rolkach liczy się komfort i pełne bezpieczeństwo, dlatego od samego początku warto wyposażyć się także w ochraniacze, obejmujące nadgarstki, kolana i łokcie oraz solidny kask.

 

Trening na sucho

Są tacy, którzy zanim zasiądą przed kierownicą samochodu, ćwiczą prowadzenie auta na domowej kanapie. Tutaj suchy trening nie przybiera aż tak stacjonarnej formy, ale również pozwala wyrobić pożądane nawyki. To jasne, że zanim nauczymy się jeździć na rolkach, może nam się przytrafić kilka upadków. To jasne, że zdarzają się one zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym rolkarzom, dlatego nie wolno nam się po nich zrażać. Trzeba jedynie wiedzieć, jak upadać i tę sztukę warto przećwiczyć na sucho. Kluczowa jest tutaj umiejętność przenoszenia środka ciężkości na niższy pułap – w tym celu uginamy kolana i upadamy pochylając się w przód, rękami zaś amortyzując upadek. Suchy trening wykorzystuje się także na dalszym etapie, kiedy jesteśmy już zaawansowanymi rolkarzami – wówczas pracujemy głównie nad poprawą siły i prędkości.

 

Pierwsza jazda

Jeszcze zanim ruszymy z miejsca, na wstępie powinniśmy upewnić się, czy właściwie założyliśmy rolki. Podstawą jest dobrze usztywniona kostka oraz wygodne ułożenie stopy, która jednocześnie nie powinna poruszać się na boki. Jazda na rolkach jest bardzo podobna do poruszania się na łyżwach, stąd też, aby wystartować i utrzymać się w ruchu, należy odpychać się rolkami na boki. Jadąc do przodu, staramy się utrzymać je w pozycji „V”, dbając tym samym o to, by buty nie stykały się ze sobą. Bardzo istotne jest ustabilizowanie pozycji na lekko ugiętych nogach i tułowiu, który pochylamy do przodu – dzięki temu unikamy groźnego przewrócenia się w tył. Kolejne próby przybliżą nas do osiągnięcia idealnej dla naszego ciała pozycji tułowia, którą po czasie będziemy przyjmować automatycznie. Pierwsze przetarcie powinno trwać mniej niż 1 godzinę.

 

Sztuka hamowania

Aby czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas jazdy na rolkach, szczególnie w trakcie pierwszych prób, konieczne jest posiadanie umiejętności hamowania. Zatrzymywać się możemy na dwa sposoby. Pierwszy z nich, polecany właśnie osobom początkującym, to zastosowanie specjalnego gumowego klocka, który znajduje się w tylnej części prawej rolki – aby go użyć, należy przechylić but do tyłu, opierając się ciałem na prawej stronie. Drugi ze sposobów jest znacznie trudniejszy i stosuje się go na dalszym etapie nauki. W tym przypadku hamowanie polega na prostopadłym ułożeniu jednej rolki za drugą, w konsekwencji czego układają się one w literę „T” – stąd też sposób ten nazywany jest metodą T.

 

Najczęstsze błędy początkujących

 

  • jazda na złej nawierzchni – wybierać należy płaskie i szerokie powierzchnie, nieco oddalone od wzmożonego ruchu pojazdów,
  • pomijanie rozgrzewki – przed założeniem rolek warto wykonać lekkie rozbieganie i rozciąganie, które pobudzi ciało i zmniejszy ryzyko doznania kontuzji,
  • kierowanie wzorku w dół podczas jazdy – zarówno na początkowym, jak i późniejszym etapie nauki, w trakcie jazdy należy patrzeć przed siebie, co wpływa na większe bezpieczeństwo oraz systematyczne polepszanie techniki,
  • rezygnowanie z kolejnych prób – nieważne ile prób jest nieudanych, lecz to jak wielką satysfakcję i rozrywkę przyniesie nam opanowanie podstaw!

 

Choć po pierwszych próbach może nam się wydawać, że rolki to rzecz nieosiągalna dla naszego ciała, to opanowanie podstawowych umiejętności nie zajmie nam wiele czasu. Te są wystarczające do tego, by doskonale się bawić, także w większej grupie, chociażby podczas nocnych przejazdów na rolkach, które organizowane są w całej Polsce, a których partnerem jest program Lider Animator – Obudź Swoje Ciało, organizowany przez Fundację Sport Support we współpracy z firmą Coca-Cola. Na naszym rozkładzie jazdy jest ku temu wiele okazji. A że nauka na rolkach jest dla każdego, przekonać możemy się też dzięki bezpłatnym warsztatom na torze Stegny, gdzie najważniejszym warunkiem są dobre chęci! 

Zapraszamy na nasz kanał Youtube.

Ta strona używa cookies