Aktulaności

Frisbee – jak się w to bawić?

2015/07/02

Frisbee – taka nazwa przylgnęła do niewielkiego, około 25-centymetrowego krążka wykonanego z tworzywa sztucznego. Dysk ten wykorzystywany jest do rozrywki o nieskomplikowanych regułach, polegającej na rzucaniu nim między dwiema lub kilkoma osobami. Skąd się wzięła ta zabawa i jakim cudem wyewoluowała na poziom dyscypliny sportowej?

Krótka historia Frisbee

Z historią frisbee łączy się zabawna historia. Podobno korzenie plastikowej zabawki sięgają jeszcze XIX wieku, a zaczynają się w niewielkiej cukierni w Connecticut, gdzie William Russell Frisbie trudnił się wypiekiem tradycyjnych amerykańskich ciast. Do tego celu potrzebne mu były specjalne metalowe foremki, w których pieczone i sprzedawane były smakołyki. Trafiały one wraz z wypiekami także do studentów amerykańskich uczelni – pełni życia młodzieńcy postanowili je wykorzystać do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu i tak zaczęła się era frisbee.

Z biegiem lat frisbee zaczęto produkować z tworzywa sztucznego, a zapoczątkowali to pod koniec lat 40. XX wieku Fred Morrison i Warren Francioni. Swój pomysł sprzedali następnie firmie Wham-O Manufacturing, która niedługo później przejęta przez znaną nam do dzisiaj markę Mattel, błyskawicznie opatentowała tę zabawkę – zatem nazwa Frisbee jest zarezerwowana dla produktów tej firmy, jednak zwyczajowo mówi się tak na wszystkie dyski do zabawy.

Obecnie ludzi rzucających frisbee widzimy bardzo często – wystarczy przejść się na spacer po parku lub plaży, żeby znaleźć grupkę rozentuzjazmowanej młodzieży, przekazującej sobie latający dysk. Ciesząca się tak wielką popularnością zabawa musiała w końcu przejść na wyższy poziom, dzięki czemu już w latach 60. została zaakceptowana jako sport, przy czym niemalże od początku powstało kilka różnych dyscyplin, zakładających wykorzystanie krążka.

Jak rzucać frisbee?

Aby rozpocząć własną zabawę z frisbee warto poznać kilka podstawowych reguł dotyczących rzucania dyskiem. Bez tej wiedzy możesz się szybko zniechęcić do tej wspaniałej zabawy. Co zatem warto wiedzieć o latającym obiekcie?

- Zawsze trzymaj go płasko, czyli równolegle do podłoża, na którym stoisz. Nigdy nie ustawiaj go prostopadle, gdyż nie poleci na spodziewaną odległość.

- Podczas rzutu postaraj się nadać talerzowi ruch wirowy, który znacznie przyspieszy i wydłuży odległość, na jaką zostanie rzucony przedmiot. Prawidłowe wprawienie frisbee w ruch zależy od dobrego ustawienia nadgarstka – wystarczy zgiąć go maksymalnie do siebie, a następnie dynamicznie wyprostować.

- Frisbee trzymamy w następujący sposób – kciuk powinien znaleźć się na wierzchu dysku, zaś palec wskazujący pod spodem. Środkowy palec skieruj do środka dysku, zaś małym i serdecznym chwyć go za krawędź. Pamiętaj, że całość musi być trzymana luźno, wówczas efekt będzie lepszy.

- Rzucając dysk do partnera, ustaw się do niego bokiem. Następnie, wykonując zamach, delikatnie wysuń się do przodu, pamiętając aby nadać talerzowi ruch wirowy nadgarstkiem. Kontroluj także siłę wyrzutu – staraj się ją dopasować do odległości, na której znajduje się drugi gracz.

Zasady Ultimate Frisbee

Jest to najbardziej rozpowszechniony i cieszący się dużą popularnością sport wykorzystujący frisbee. Ta drużynowa dyscyplina zakłada obecność dwóch 7-osobowych ekip na boisku o wymiarach 100 x 37 metrów. Łączy ze sobą elementy takich gier jak rugby, koszykówka, piłka nożna czy też ręczna, zatem każdy znajdzie w tej zabawie odpowiadający mu element. Zasady są wyjątkowo proste, jednak od uczestników wymagana jest doskonała kondycja fizyczna, gdyż jest to sport wyczerpujący i bardzo dynamiczny. Ciekawostką jest nieobecność arbitra na boisku – gracze sami pilnują przestrzegania zasad, które zakładają np. brak kontaktu fizycznego. Na obu krańcach pola gry znajdują się specjalne strefy punktowe – każda z nich liczy sobie 18 metrów. Jeśli dana drużyna złapie frisbee w swojej zonie, wówczas zdobywa punkt – nie jest to jednak takie proste, gdyż przeciwna ekipa może przechwycić dysk w locie i szybko spróbować dostać się na swoją połowę boiska. Po złapaniu krążka przez jednego z graczy, nie może on wykonać żadnych kroków – przynajmniej jedna noga musi się znajdować w tym samym miejscu co bezpośrednio w chwili złapania talerza. Następnie odrzuca go do jednego ze swoich współgraczy, ale uwaga – jeśli frisbee upadnie lub wyleci poza pole gry, dysk automatycznie przechodzi do rąk przeciwników.

Disc golf

Dyscyplina, która nie jest zbytnio popularna w naszym kraju, lecz warto o niej wspomnieć ze względu na specyfikę gry. Potrzebne jest do niej specjalne pole, które przypomina pole golfowe. Zasady disc golf łudząco przypominają reguły gry w golfa, więc są bardzo łatwe do opanowania. Na boisku znajdują się oddalone od siebie specjalne kosze, do których należy wrzucać frisbee. Jednak najlepiej jest zrobić to wykorzystując jak najmniejszą liczbę prób – od tego zależy ostateczna wygrana. Jeśli nie trafisz do kosza, kolejny rzut rozpoczynasz w miejscu, w którym upadł dysk i ponawiasz próbę. Poszczególne kosze oddalone są od siebie o od 50 do około 150 metrów, więc w niektórych przypadkach będziesz zmuszony wykonać naprawdę dalekie rzuty – pamiętaj, że trening czyni mistrza!

Dog frisbee

Świetny pomysł na zabawę z Twoim pupilem! Jak dobrze wiemy, psy bardzo chętnie biorą udział w zabawach, które polegają na chwytaniu przez nich rozmaitych przedmiotów i przynoszeniu ich do swojego właściciela – nie inaczej jest i w przypadku frisbee. Dyscyplina ta cieszy się tak ogromną popularnością, że powstały zabawy zakładające współpracę człowieka z psem podczas rzucania dyskiem. Możesz się więc spotykać ze znajomymi, aby sprawdzić która drużyna będzie najlepsza. Oto kilka propozycji:

- Superminidistance – w czasie 90 sekund pies i jego pan muszą zdobyć jak najwięcej punktów. Liczy się odległość, na jakiej zostanie złapane frisbee – im dalej, tym więcej punktów dostaje drużyna. Ważny jest również styl łapania dysku przez zwierzaka – gdy złapie talerz w locie, wówczas dostaje ekstra punkty!

- Trimetrial – tutaj najważniejszy jest czas. Wykonujesz dwa 20-metrowe rzuty i liczysz za pomocą stopera w jakim czasie Twój pupil przyniesie Ci dysk. Gorący doping mile widziany.

- Freestyle – zawody organizowane w tej dyscyplinie są niezwykle efektowne, gdyż pies i jego właściciel przygotowują cały pokaz uwieńczony dopasowaną muzyką. Prezentują wspólnie różne rodzaje rzutów i chwytów. Dodatkowo punktowane są także rozmaite ewolucje wykonane przez psa. Jeśli wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem dojdziecie do wysokiego poziomu zaawansowania, możecie spróbować swoich sił na podobnych zawodach.

Są to jedynie propozycje wspólnej zabawy z psem, ponieważ zasady frisbee dog samodzielnie można przystosować do własnych potrzeb. Najważniejsza jest przecież dobra zabawa i zdrowy ruch na świeżym powietrzu.

Instruktażowy filmik z pewnością przybliży Ci podstawowe zasady frisbee, dzięki czemu będziesz gotowy na grę ze znajomymi lub ze swoim psem. Na naszej stronie nie tylko dowiesz się jak zacząć przygodę z nowym sportem, lecz znajdziesz także kalendarz sportowych imprez, których patronem jest program Lider Animator – Obudź Swoje Ciało, organizowany przez Fundację Sport Support we współpracy z firmą Coca-Cola. Spośród nich z pewnością wybierzesz wydarzenia, które Cię zainteresują oraz zachęcą do wspólnej zabawy tego lata!

Zapraszamy na nasz kanał Youtube.

Ta strona używa cookies