Aktulaności

Energiczne połączenie tańca i fitnessu – dlaczego warto pokochać Zumba Fitness?

2015/05/14

Zumba staje się w Polsce coraz popularniejsza. Pojawiła się w naszym kraju kilka lat temu, chociaż jej początki datuje się na 2001 rok. Energetyczny taniec i fitness porywa dzieci, młodzież, a nawet starsze osoby. Na czym właściwie to polega, skąd się bierze i dlaczego powinieneś dać się ponieść urokowi Zumba Fitness?

 

Fot. www.katarzyna-wojciechowska.art.pl 

 

Fitness i siłownia na parkiecie

Jak to często bywa genialne pomysły rodzą się mimochodem. Kolumbijski instruktor fitnessu, Alberto Beto Perez, zapomniał na trening płyt z muzyką. Udał się szybko do samochodu i zabrał muzykę, której słuchał na co dzień – gorące latynoskie piosenki i zaproponował grupie ćwiczenia do nich. Trener połączył szybki taniec z prostą choreografią, elementami rozciągania i treningu siłowego, co od razu przypadło do gustu uczestnikom zajęć. Tak narodziła się zumba, którą dzisiaj tańczy cały świat.

Idea Zumba Fitness polega na dobrej zabawie – energetyczna muzyka porywa ciało, wykonywane ćwiczenia redukują monotonię, a uśmiech sam pojawia się na twarzach ćwiczących osób. Układy taneczne są proste, więc każdy jest w stanie je opanować. Nie trzeba się ich długo uczyć, wystarczy dać się ponieść muzyce. Zumba to trening cardio, który polega na ćwiczeniach o różnej intensywności, wykonywanych przez dłuży czas. Jednak różna intensywności, a przede wszystkim radość i dobra zabawa sprawiają, że godzina ćwiczeń mija niepostrzeżenie.

Energetyczna zumba porwała ze sobą tłumy. Wśród jej entuzjastów jest między innymi Shakira, Madonna czy Jennifer Lopez. Podobno nawet pierwsza dama Ameryki, Michelle Obama, lubi tę formę aktywności. W Polsce prawie każdy klub fitness ma je już w swojej ofercie.

Zumba, czyli mix różnych stylów tańca

W Zumba Fitness dużą rolę odgrywa muzyka. Są to gorące latynoamerykańskie rytmy, samba, cha-cha, salsa, mambo i inne. Powstają nawet specjalne listy przebojów, które zbierają najlepsze piosenki, urozmaicające trening. Hity takie jak Bailando, Chihuahua czy utwory Shakiry, Pitbulla doskonale nadają się do tańczenia zumby. W czasie treningu pojawia się wiele elementów różnych tańców latynoamerykańskich, na przykład salsa, samba, merengue, cumbia, a także twist czy reggaeton. Wielu trenerów wprowadza również flamenco, taniec brzucha czy dancehall. Ta zmienność pozwala na poruszenie większej partii mięśni oraz dużą intensywność, dzięki czemu trening jest bardziej efektywny.

Fitness w postaci zumba ma wiele odmian, dopasowanych do kondycji i wieku uczestników. Na przykład Zumba Toning jest wolniejszy, ale wzbogacony o użycie ciężarków działających jak marakasy, które można również wymienić na hantle. Zumba Kids i Kids Jr. to zajęcia dla dzieci i młodzieży, dostosowane do nich pod każdym względem – stawiają na rozwój koordynacji ruchowej i rytmiki, a pozbawione są seksownych elementów tańca brzucha czy samby. Dla seniorów powstała Zumba Gold, w której układy są prostsze i mniej intensywne. Istnieje nawet Zumba Aqua, którą tańczy się w basenie, Zumba Sentao - z krzesłami. Podstawowym treningiem jest Zumba Basic, stanowiąca swoisty fundament do dalszych ćwiczeń.

Wielki Zumba Maraton

Coraz popularniejsze stają się maratony zumby organizowane w klubach, na plażach, ulicach i deptakach. Każdy może się dołączyć, dzięki czemu zabawa wciąga coraz więcej osób.

W tym roku zorganizowany zostanie Wielki Zumba Maraton 2015, który jest kontynuacją ubiegłorocznej, zrealizowanej z sukcesem, imprezy w Ostrowie Wielkopolskim.

Organizatorem akcji jest fundacja Sport Support wraz z instruktorami Zumba fitness. Partnerami imprezy są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, program Lider Animator - Obudź Swoje Ciało oraz Fundacja Coca-Coli w Atlancie.

Zeszłoroczny Zumba Fitness Maraton w Ostrowie Wielkopolskim zgromadził blisko 1500 osób, które w tym samym czasie i miejscu tańczyły zumbę – bijąc tym samym rekord Polski.

Znamy już pierwsze cztery miasta, które dołączyły do ogólnopolskiej akcji „Wielki Zumba Maraton 2015

Roztańczony maraton zumbowy otworzy 23 maja Gorzów Wielkopolski. Kolejne wydarzenia w ramach cyklu to:

Gdańsk, 19 lipca, gdzie poza Wielkim Zumba Maratonem, wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w triathlonie; 8 sierpnia do wspólnej zabawy przyłączy się Mrzeżyno, a 5 września Ostrów Wielkopolski, gdzie organizatorzy ponownie spróbują pobić rekord Polski.

 

   

fot. Kinga Bartczak

 

Zabierz wygodny strój i dołącz do roztańczonego kolorowego festiwalu zumby!

Wiele osób przed przyjściem na trening zastanawia się, jak się do niego przygotować. Dobry nastrój na pewno będzie przydatny, ale zumba to świetny „antydepresant”, więc można ją ćwiczyć nawet po męczącym dniu. Strój do Zumba Fitness powinien być wygodny – dużo osób wybiera luźniejsze spodnie i obcisłe topy odsłaniające brzuch. Jeśli nie czujemy się z naszym ciałem tak swobodnie, to możemy wybrać zwykłe legginsy i t-shirt. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa, a nie to, co mamy na sobie.

Zumba jest odmianą fitnessu, z której może korzystać każdy – niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Pobudza do pracy różne partie mięśni, pomaga schudnąć, a w czasie jednego treningu można spalić nawet 600 kalorii. Jeśli dalej nie jesteś przekonany, to wybierz się na maraton – widok innych ćwiczących z pewnością zachęci cię do zabawy.

Masz ochotę na więcej radości? Zajrzyj do kalendarza wydarzeń.


www.katarzyna-wojciechowska.art.pl 

 

Fot. 123rf.com

Zdjęcia

Filmy

Zapraszamy na nasz kanał Youtube.

Ta strona używa cookies