Aktulaności

Wyścigi smoczych łodzi ?Dragony 2013" oraz Wyścig Mistrzów w Kajakarstwie!

2013/05/26

Dotychczas we wszystkich czterech edycjach wzięło udział ponad tysiąc uczniów z poznańskich i wielkopolskich szkół. Organizatorem zawodów jest Klub Sportowy Stomil Poznań.

Impreza jak co roku odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego i Rektora AWF w Poznaniu prof. dr hab. med. Jerzego Smorawińskiego.

Zawody rozgrywane w kategoriach:
a.            Szkoły Podstawowe;
b.            Szkoły Gimnazjalne
miały na celu propagowanie poprzez zabawę dyscyplin sportowych rozgrywanych na wodzie oraz zdrowego i aktywnego stylu życia wśród nastolatków.

Mistrzostwa miały charakter rodzinnego pikniku, w którym brali udział uczniowie z rodzicami oraz nauczyciele.

W trakcie mistrzostw uczestnicy mieli okazję przepłynąć się z medalistami olimpijskimi i mistrzostw świata, którzy dodatkowo rozdawali autografy i wręczali medale, puchary i nagrody.

W trakcie zawodów smoczych łodzi po raz pierwszy zostały również rozegrane pierwsze zawody Pucharu Polski w Kajakarstwie. W zawodach wystartowało tylko 9 najlepszych zawodników z całej Polski  (konkurencja K-1 mężczyzn, K-1 kobiet, C-1 mężczyzn). Były to niezwykle prestiżowe wyścigi ponieważ w każdej z konkurencji odbył się tylko jeden start a zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody pieniężne. Uczestnicy zostali wyłonieni na podstawie wcześniejszych eliminacji do Kadry Narodowej – zawodów zorganizowanych przez PZKaj.

Wśród startujących  nie zabrakło medalistów i uczestników Igrzysk Olimpijskich, medalistów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, dla których był to ostatni sprawdzian przed Pucharem Świata.

Projekt Dragony 2013 został wyróżniony spośród blisko 300 zgłoszonych projektów (z całej Polski) i otrzymał prestiżowy tytuł „Lider Animatora”. Program Lider Animator zorganizowany przez firmę Coca-Cola odbył się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Zdrowia i Szkolnego Związku Sportowego.

Pomysł zorganizowania zawodów dla szkół w smoczych łodziach pod nazwą Poznańskie Dragony narodził się w 2007 roku w głowie Macieja Młodzika, wówczas studenta poznańskiego AWF-u i trenera jednego z klubów kajakowych w Poznaniu, dziś pracownika Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, który chcąc przyciągnąć dzieci na poznańską Maltę i zainteresować je sportami wodnymi zorganizował we współpracy z klubem Warta Poznań w maju 2009 roku pierwszą edycję zawodów. W kolejnych latach dzięki współpracy z klubem Stomil Poznań i Sławkiem Bochnakiem (współorganizatorem zawodów) widząc duże zainteresowanie ze strony samych dzieci i szkół zorganizował kolejne edycje a w każdej kolejnej frekwencja uczestników była coraz większa. W tegorocznej edycji wystartuje ponad 360 dzieci z 25 placówek oświatowych i kilkuset spodziewanych jest na trybunach ponieważ integralną częścią Dragonów jest konkurs na najlepiej kibicującą szkołę dzięki czemu rośnie ogromna rzesza wspaniałych kibiców, którzy miejmy nadzieję w przyszłości będą zagrzewać polskich sportowców do walki na arenach sportowych na całym świecie.

Zapraszamy na nasz kanał Youtube.

Ta strona używa cookies